Charakterystyczne cechy katedry gotyckiej .ten Sztuka gotycka to jest Europejski styl architektoniczny, rzeźbiarski i malarski, będąc sztuką chrześcijańską i zaliczaną do średniowieczny romański i renesans.. Gotyk jest to styl w architekturze i sztuce dojrzałego i późnego średniowiecza.. Przez zastosowanie tego materiału, niemożliwe było wznoszenie bardzo strzelistych budynków, ponieważ nie pozwalała na to konstrukcja.. - powstanie pierwszych klasztorów cysterskich XIII w.. - koniec gotyku w PolsceThe Sztuka gotycka Był to styl sztuki średniowiecznej, który rozwinął się w północnej Francji w XII wieku, na czele z rozwojem architektury gotyckiej.. Wiele z nich zyskało cechy typowe dla gotyku: są wysokie, strzeliste, o lekkiej bryle.1 Charakterystyka architektury gotyckiej 2 Oś czasu architektury gotyckiej 2.1 Tło 2.2 Pochodzenie - wczesny gotyk () 2.3 Pełnia i pół Promienny Gotyk - Wysoki Gotyk (1200-80) "Rayonnant" 2.4 Półpromienny gotyk - późny gotyk () "Flamboyant" 3 Interpretacje historyczne dotyczące pochodzenia i istoty gotykuCechy gotyckiej architektury: strzelistość, smukłość, delikatne zdobienia znalazły swój wyraz także w malarstwie, rzeźbie, obiektach rzemiosła artystycznego.. Budowano na przykład barbakany, mające zabezpieczyć posiadłości władców.. W tym okresie późnego średniowiecza ludzie już zgromadził duże doświadczenie i wiedzę do nowego spojrzenia na budowę budynków..
Cechy architektury niemiecki .
Przez to okna w ścianach są mniejsze niż te w katedrach w Zachodniej Europie.styl gotycki wyewoluował z architektury romańskiej, średniowiecznej estetyki charakteryzującej się łukami, sklepieniami i małymi witrażami., romańskie Opactwo (Zdjęcie: Goldi64 w niemieckojęzycznej Wikipedii , za pośrednictwem Wikimedia Commons)Najbardziej charakterystyczną cechą architektury gotyckiej jest jej smukłość i strzelistość.. Cała reszta to cechy różnicujące gotyk pod względem planu, bryły, zastosowania i rozmieszczenia wież, struktury fasad, rozwiązania portalu, zastosowania i rozmieszczenia rzeźby architektonicznej i detalu.Styl gotycki w architekturze został nazwany po plemionach żyjących na terytorium niemieckim.. Cechy sztuki gotyckiej były następujące: podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, system halowy i bazylikowy, strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli,.W przypadku architektury świeckiej, styl gotycki służył budowie i rozbudowie fortyfikacji i innych budowli obronnych..
Styl gotycki widoczny jest również w architekturze ratuszy miejskich.
Wpływy rzeźby antycznej Grecji i Rzymu były widoczne w traktowaniu szat, ekspresji twarzy i pozie.. Styl gotycki przetrwał w Anglii znacznie dłużej .Bryła świątyni gotyckiej zwykle opisywana jest w opozycji do bryły kościołów romańskich.. Mimo to standardową budowlą, najbardziej kojarzoną z gotykiem pozostał kościół.. Zastosowane w architekturze rzeźby, np. jako ozdoba portali, w okresie wczesnogotyckim ( Magdeburg, Bamberg, Naumburg (Saale)) cechuje jeszcze romański układ postaci i ich gestów.Cechy sztuki Gotyckiej - podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, - system halowy i bazylikowy, - strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli, - system konstrukcji budowli - szkieletowy, oparty na przyporach, - zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli, - cegła podstawowym materiałem budowlanym,Architektura gotycka w Polsce najczęściej kojarzy się z cegłą.. Cechy charakterystyczne gotyku to m.in. krzyżowo-żebrowe sklepienia, łuk ostry, wielkie witrażowe okna.. Połączone cechy te pozwoliły na stworzenie budynków o niespotykanej wysokości i okazałości, wypełnionych światłem z dużych witraży..
MALARSTWOGotyk miał tylko dwie cechy występującą powszechnie: ostrołukowy system konstrukcyjny i maswerk.
Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego na ogół uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej).Cechy charakterystyczne architektury romańskiej: grube mury, sklepienie kolebkowe (o kształcie walca, ciężkie, masywne) lub krzyżowe (dwie skrzyżowane kolebki, tworzące krzyż), prostota form, mało.Cechy sztuki gotyckiej były następujące: podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, system halowy i bazylikowy, strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli, system konstrukcji budowli -szkieletowy, oparty na przyporach, zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli, cegła podstawowym materiałem budowlanym,Najistotniejsza cechą rzeźby niemieckiej jest jej znaczny realizm.. - pojawienie się stylu gotyckiego w Polsce (styl przejściowy) 1320‑1333 - Rządy Władysława Łokietka 1333‑1370 - Rządy Kazimierza III Wielkiego XIV i XV w.. Na ziemiach polskich gotyk przenikał znacznie więcej dziedzin twórczości artystycznej niż romanizm.. Wśród cech charakterystycznych sztuki gotyckiej wyróżniamy: Gotyk osiągnął swój maksymalny wyraz w architekturze, zwłaszcza w gotyckich katedrach północnej Francji.About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators .STYL GOTYCKI Cechy sztuki gotyckiej: cegła podstawowym materiałem budowlanym, wewnątrz budowli sklepienia krzyżowo-żebrowe, wachlarzowe, siateczkowe, gwieździste, kryształowe i palmowe, okna, portale i inne elementy zakończone ostrymi łukami (łuk łamany), wysokie, smukłe okna zdobione witrażami, rozwój architektury świeckiej, np.: ratusze, sukiennice,Cechy sztuki romańskiej były następujące: sztuka miała charakter sakralny, w pierwszym okresie rozwoju stylu romańskiego Kościoły budowano na planie koła (rotundy), a następnie krzyża, budowla miała system nawowy (tzn. nawa główna i dwie nawy boczne), zakończone poprzecznym transeptem oraz prezbiterium, (gdzie przebywał chór) i ..
Mieszając się z tradycjami kulturalnymi tego miasta, nabrał on swoich unikalnych cech, zachowując cechy architektury gotyckiej.
- rozkwit gotyku w Polsce Poł. XVI w.. Rozwój konstrukcji szkieletowej doprowadził do znacznego zmniejszenia grubości ścian.. Początkowo postacie były sztywne i wydłużone, częściowo jeszcze pod wpływem tradycji romańskiej, w końcu XII i początku XIII w. zyskały na przestrzenności i realizmie.. Jako cechy architektury gotyckiej można wymienić: monumentalizm budowli, kościoły wysokie, smukłe, jasno oświetlone,Czym charakteryzuje się styl gotycki?. Romańską surowość i przysadzistość przeciwstawia się gotyckiej lekkości i smukłości, ascetyzm dekoracji profuzji ornamentu, zwartość struktury romańskiej rozczłonkowaniu gotyckiej.. Budowano wówczas wielkie katedry i strzeliste kościoły gotyckie.styl gotycki zaczęła się kształtować jako odrębny i specyficzny styl na przełomie XII wieku.. To w tym kraju doświadczył swojego rozkwitu.. Teraz to nie na nich opierał się główny ciężar budowli, a na tzw. przyporach, łukach oporowych i filarach.Tworzono także ratusze, zamki warowne, sukiennice, hale targowe, kamienic mieszkalne, fortyfikacje i warowne bramy.. Marek Olkuśnik Powrót A A Achociaż styl gotycki może się różnić w zależności od lokalizacji, wieku i rodzaju budynku, często charakteryzuje się 5 kluczowych elementów architektonicznych: Duże witraże, spiczaste łuki, żebrowe sklepienia, latające przyporami i ozdobną dekoracją..