Obróbka wstępna ryb prezentacja

Pobierz

Ryby świeże są to ryby śnięte i ryby zabite, nadające się do spożycia, które nie zostały poddane utrwalaniu lub zostały utrwalone przez ochłodzenie; najczęściej stosuje się przesypywanie lodem.2.. Filmy.. Wymień asortyment potraw z ryb i owoców morza.. Dlaczego ryby należy gotować krótko.. Google Classroom 2 Tb - 2/3 technologia gastronomiczna T: Klasyfikacja towaroznawcza ryb Prezentacja z notatką do uzupełnienia w zeszycie na podstawie załączonych linków Google Classroom 3Tb - 2/2 pracownia org.żyw.. Jaka jest wartość odżywcza ryb, czy warto je jeść?. Obejrzyjcie prezentację: PODZIAL_RYB_W_GASTRONOMII.pdf.. Zakąski z ryb Zakąski z ryb gotowanych Zakąski z ryb smażonych Zakąski ze śledzi IY.. poleca 85% 120 głosów.. Przed spożyciem muszą być ugotowane lub poddane innej obróbce cieplnej.. Potrawy z ryb duszonych 7.. Konserwacja żywności.. Odsalanie ryb solonych.Cel i metody obróbki technologicznej 4.. Rozbiór tuszek drobiu 172 4.4.2.. Potrawy z drobiu pieczonego .ppt.. Sposoby formowania tuszek drobiu 175 4.5.. 10.12.2020- CZWARTEK.. Zastosowanie drobiu w produkcji potraw 178 4.6.1.. Miejsce usługi CerekwicaWiadomości wstępne o technologii gastronomicznej.. Podczas mrożenia warzyw, np. groszku, fasoli szparagowej, marchwi, konieczna jest obróbka wstępna .ryb i owoców morza, świata deserów, azjatyckiej, kuchni polskiej zapomnianej; Przykładowy plan wieczoru: Omówienie poszczególnych potraw, Przygotowanie i omówienie składników na stanowiskach pracy, Pokaz i obróbka wstępna produktów, Przygotowanie potraw, Prezentacja potraw na talerzach..

Obróbka wstępna ryb świeżych.

• Moczenie w zimnej wodzie - czas moczenia zależy od nasolenia ryb, im częściej zmieniana woda, tym czas moczenia krótszy.. Potrawy z ryb pieczonych 8.. Cel obróbki technologicznej Metody obróbki technologicznej Zakres obróbki technologicznej Obróbka wstępna - cel i zasady przeprowadzania 5.. Przeznaczenie kulinarne poszczególnych elementów.. Aby móc dłużej przechowywać produkty, poddaje się je konserwacji, czyli przetwarzaniu w określony sposób.Nasi pracodawcy Rodzina König Miejsce praktyki Nasze Zajęcia -Przygotowywanie potraw (od podstaw aż do wydania) -Rozdrabnianie warzyw, siekanie pietruszki, obieranie cebuli, obieranie i rozdrabnianie warzyw na surówki, obróbka wstępna ryb i mięsa -Zmywanie naczyń -Mycie stolików na dworze -Podlewanie kwiatów -Obsługa ekspresu do kawy -Sprzątanie kuchni -Uzupełnianie napoi w barku .Obróbka wstępna drobiu obejmuje następujące czynności: • usunięcie pozostałości upierzenia, • umycie tuszek lub porcji drobiu i ich osuszenie, • usunięcie szyi, skrzydełek, kupra (w razie potrzeby), • formowanie tuszek lub ich rozbiór na elementy kulinarne..

Obróbka wstępna ryb .ppt.

Potrawy z drobiu gotowanego 178 4.6.2.. Ocena towaroznawcza i zastosowanie kawy, herbaty i kakaoZamrożone truskawki o temp.. Potrawy z ryb gotowanych 5.. 2. zabijanie ryb - - musi zawsze odbywać się w sposób humanitarny - przecięcie kręgosłupa tuż nad głową i przy ogonie, pozostawienie do wykrwawienia.Wykład1_Charakterystyka procesu_przechowalnictwo, obróbka wstępna 2 wyświetleń ,46 stronObróbka w stçpna ry b šwieiych Etapy obróbki wstçpnej ryb przedstawiono na rys" c) œsuwanie tuski f' šciaganie skóry ze szczupaka a) o ghLszanie ryby d) golenie ryby b) zabiJanie e) patrcxszenie i) filetowanie 40.411 g) patroszenie — odglawianie h) dzielenie na dzwonka I IL s 65; 31b s.Obróbka wstępna ryb obejmuje: 1. zabijanie ryb świeżych 2. oczyszczanie: usuwanie łusek, skrzeli, oczu, języka, ściąganie skóry, patroszenie, usuwanie ości 3. podział tuszek: filetowanie, dzielenie na dzwonka i półdzwonka 4. rozmrażanie ryb mrożonych 5. odsalanie ryb (moczenie)Obróbką wstępną nazywa się proces, którego zadaniem jest przetworzenie.. Potrawy z drobiu smażonego 179 4.6.3.. Potrawy z drobiu pieczonego 184 4.7.Potrawy z ryb pieczonych, zapiekanych, smażonych i duszonych.. Chroni nas więc przed zatruciami pokarmowymi, które może wywołać zwłaszcza żywność pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, ryby..

Obróbka wstępna drobiu 171 4.4.1.

Jak nie zgubić się w hipermarkecie życia.doc .docx.. scenariusz.. scenariusz.4.4.. Jak podzielić tuszkę na elementy kulinarne?. Obejrzyjcie ilustrację:Obróbka wstępna brud-na i czysta 4 • wymienić etapy procesu produkcyj-nego w gastronomii • podać etapy procesu technologicznego • wyjaśnić pojęcia: obróbka wstępna, obróbka wstępna brudna i czysta • podać cele obróbki wstępnej • wymienić czynności podczas obróbki wstępnej brudnej i czystej wybranych ziemniaków i warzywTytuł Technologia rozbioru tuszek ryb.. Numer usługi 2021/09/05/1.. Rodzina w dobie przemian .doc.. Treść.. Przypomnijcie sobie jakie zwierzęta zaliczamy do drobiu.. Piły do cięcia kościInne pliki do pobrania z tego chomika.. 1.Technologia gastronomiczna-zajmuje się prawidłowym doborem środków żywnościowych,technikami i procesami stosowanymi przy produkcji potraw.Zajmuje się również zmianami fizykochemicznymi oraz biologicznymi zachodzącymi w surowcach podczas ich .Obróbka termiczna żywności pozwala na pozbycie się niekorzystnej, chorobotwórczej mikroflory bakteryjnej, która ginie w temperaturze ok. 70°C.. Zapiszcie temat lekcji w zeszytach: "Ocena towaroznawcza ryb".. W tej temperaturze znikają jednak inne rzeczy - witaminy i składniki odżywcze.wiem na czym polega obróbka wstępna .. ryby, ziemniaki, mięso, fasola..

Wstępna obróbka owoców morza.

Rozmrażanie ryb zamrożonych.. Utrwalanie i przygotowanie do przetwórstwa garmażeryjnego - teoria i praktyka.. Definicja obróbki wstępnej Czynności wchodzące w skład obróbki Pojęcia związane z obróbką1.. Filetowanie.. surowca w półprodukt przeznaczony do dalszych czynności technologicznych.. Przed przystąpieniem do ćwiczeń przeczytaj uważnie recepturę.Prezentacja ze scenariuszem lekcji i ćwiczenia do rozwiązania samodzielnego.. Na czym polega obróbka wstępna ryb.. Blaski i cienie koleżeństwa .doc.. Do tego celu należą piły do cię-cia kości, maszyny do mielenia mięsa (wilki), kutry masarskie.. Maszyny do obróbki wstępnej mięsa i ryb Obróbka wstępna mięsa polega na rozdrabianiu i odpowiednim formo-waniu.. Zapiszcie temat lekcji w zeszytach: "Obróbka wstępna drobiu".. Zadanie: Na podstawie podręcznika proszę odpowiedzieć na pytania.. Wysłuchajcie mnie: PODZIAL_RYB.m4a.. Proces ten można podzielić na dwa zasadnicze etapy: -obróbka wstępna brudna - usunięcie części niejadalnych, mycie surowca, -obróbka wstępna czysta - mycie, rozdrabnianie.Plik Obróbka wstępna ryb.ppt na koncie użytkownika evelli • folder technologia gastronomiczna • Data dodania: 18 maj 2009Obróbka wstępna ryb, owoców morza.. Najlepsza praca roku !. (2h) Przesyłam zdjęcia podręcznikowe.. 6.Obróbka wstępna ryb obejmuje czynności związane z przygotowaniem surowca do następnego procesu tj. obróbki wtórnej.Do obróbki wstępnej zalicza się następujące podstawowe czynności: 1.. -20o C są pakowane do worków papierowo - foliowych lub bezpośrednio w kontenery siatkowe, wyłożone folią, a następnie magazynowane w komorach składowych, w temperaturze co najmniej -18 ÷-20o C.. Zabijanie żywych ryb.. Opisz co to jest filetowanie ryb.. Potrawy z ryb smażonych 6.. Jak dzielimy ryby w gastronomii?. Obejrzyjcie film:W zależności od sposobu przygotowania surowca rybnego do obrotu, ryby dzieli się na świeże i mrożone, przetwory rybne i inne.. Scharakteryzuj proces smażenia ryb.. Potrawy z drobiu duszonego 183 4.6.4. .. schematy i plansze poglądowe z zakresu przetwórstwa rybnego, filmy dydaktyczne oraz prezentacje multimedialne dotyczące procesów przetwarzania, utrwalania surowców i przetworów rybnych, przykładowe receptury i normy zużycia surowców rybnych .Obróbka wstępna ryb 4. technologia gastronomiczna cz.1 WSiP T.6.2.. T: Sprawdzenie wiedzy z zakresuObróbka ryb i produkcja przetworów rybnych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt